INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ignacy Brzuszkiewicz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Brzuszkiewicz Ignacy, malarz, ur. ok. 1774 na Wołyniu, syn Jana. Według Rastawieckiego studia malarskie odbył w Wilnie i Krzemieńcu i był uczniem Pitschmana, czego potwierdzenia nie udało się znaleźć w dokumentach urzędowych. Prawdopodobnie było na odwrót: z Krzemieńca przybył do Uniwersytetu Wileńskiego, który skończył przed wrześniem r. 1804, i tu mógł być uczniem Franciszka Smuglewicza. Natomiast w Krzemieńcu mógł być przed przyjazdem Pitschmana ze Lwowa w r. 1806. Dnia 1 IX 1804 otrzymał pierwszą po wyjściu z uniwersytetu posadę naucz. rysunków w gimn. mińskim, skąd został w r. 1811 przeniesiony do Kamieńca Podolskiego, a w r. 1814 do gimnazjum podolskiego w Winnicy, gdzie uczył obok rysunków też architektury jeszcze w r. 1826, mając wówczas lat 52. W czasie pobytu w Winnicy, jako pełniący jednocześnie obowiązki architekta, zaprojektował plany ogólnej reparacji murów gimnazjalnych. Zmarł na Podolu; data zgonu niewiadoma. Znany wyłącznie z prac portretowych. W r. 1801 namalował olejny portret Antoniego Buchowieckiego (generała-adiutanta w. pol., podwojewodziego wileńsk., marszałka konfeder. woj. brzeskiego, posła na sejmy etc., zm. r. 1803), będący, niestety w lichej współczesnej kopii, obecnie w posiadaniu prez. Kazim. Świąteckiego w Wilnie. W sierpniu 1802 z powodu imienin Aleksandra I-go wystawiono w ratuszu wileńskim portret cesarza »szczęśliwie trafiony« przez »artystę tutejszego«, B-a. Tegoż pędzla portret Hieronima Strojnowskiego, bisk. i rektora uniw. wileń., reprodukował w r. 1807 w miedziorycie punktowanym Izydor Weiss, rytownik wileński.

 

Arch. Okr. Nauk. Wil. 256/1826, formularz służb. z r. 1826; Marczyński W. ks., Statyst., topogr. i hist. opisanie gub. podolskiej, Wil. 1822, II 35 i 39; Rastawiecki, Sł. mal. pol., III 149–150; Tekieliński Wł., Opis dzienny Szkół Wileńskich, Wil. 1876, 114–115; Czapski E., Spis rycin nr 1985; Bieliński, Uniw. Wil., II 744 i III 131; Łoza, Sł. archit., II 48; zapiski własne autora.

Michał Brensztejn

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.